KozieRemonty

usługi wykończeniowe

Rekuperacja

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja, to też wentylacja mechaniczna, ale z odzyskaniem ciepła. Polega ona na przechwyceniu ciepła od powietrza, które usuwamy z domu i przekazanie go do świeżego powietrza (bez mieszania się tych dwóch strumieni). Jest to szczególnie ważne w zimie. Powietrze, którego chcemy się pozbyć jest ciepłe. Ma temperaturę pokojową, natomiast powietrze na zewnątrz budynku jest zimne. Tak więc jeżeli zatrzymamy ciepło od zużytego powietrza i przekażemy je do świeżego, wówczas mamy przewietrzony dom, ale tylko z minimalną stratą ciepła. To tak jakby wyjść z domu zimą w koszulce, aby się dotlenić i w ogóle nie zmarznąć.

W ten sposób oszczędzamy na kosztach ogrzewania domu. Czy to nie jest piękne?

Zjawiskiem rekuperacji nazywamy proces odzyskiwania energii cieplnej w celu ponownego jej wykorzystania. Do tego celu służy rekuperator, czyli urządzenie, które wymienia nam powietrze w domu, ale zatrzymuje ciepło.

Rekuperator

Sercem całego systemu jest centrala wentylacyjna, tzw. rekuperator. To tutaj odzyskiwane jest ciepło, poprzez wbudowany wymiennik oraz powstaje strumień powietrza. Rekuperator wywiewa zużyte powietrze z „brudnych” pomieszczeń typu: łazienka, toaleta, kuchnia, garderoba, a nawiewa nowe powietrze do „czystych” pomieszczeń typu: salon, pokój, sypialnia. Powietrze filtrowane jest na każdym etapie. W ten sposób w naszym domu panuje wyłącznie przyjemna atmosfera.

Wymiennik

Wymiennik w rekuperatorze zatrzymuje ciepło z usuwanego powietrza i przekazuje je do nowego powietrza wprowadzanego do domu.

Ochrona domu i klimatu wewnątrz

Wprowadzenie stosowanych obecnie energooszczędnych rozwiązań do budownictwa zaowocowało pogorszeniem warunków naturalnych wewnątrz pomieszczeń. Całkowicie uszczelniona stolarka okienna eliminuje dotychczasowy stosowany sposób wentylacji budynków (brak ruchu powietrza wewnątrz). W efekcie następuje koncentracja niepożądanych składników w powietrzu takich jak: dwutlenek węgla i para wodna oraz zanieczyszczeń mechanicznych – drobin kurzu, pyłu zawieszonego.

Zbyt duże nagromadzenie wilgoci zazwyczaj prowadzi do wykraplania się pary wodnej w pomieszczeniach powodując ich znaczne zawilgocenie. Często jest to widoczne na szybach okien w domu i lustrach w łazience. Prowadzi to do rozwoju bakterii i grzybów, wpływając niekorzystnie na warunki bytowania domowników, bardzo poważnie obniżając komfort życia w tych pomieszczeniach. Może to wywołać wiele poważnych chorób. W opisanej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest system wentylacji wymuszonej, powodujący w sposób mechaniczny wymianę powietrza wraz z filtracją.

Oszczędności

Do wentylacji domów jednorodzinnych stosujemy wyłącznie centrale o najwyższym poziomie odzysku ciepła takie jak modele B-FRESH. Ponadto dobieramy odpowiedni strumień wymaganego powietrza dla danego domu oraz ilości domowników. Prawidłowo zaprojektowany i zbilansowany system wentylacji z odzyskiem ciepła, bezpośrednio wpływa na redukcję kosztów ogrzewania naszego budynku. Na przykład, podczas trwającego ok. 7 miesięcy sezonu grzewczego, możemy zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie nawet do 1.200 zł rocznie.

Dzięki przekazywaniu przez wymiennik ciepła rekuperatora energii z powietrza wywiewanego do strumienia powietrza nawiewanego, dom ma mniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną. System rekuperacji pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet o 27%, ponieważ przy wentylacji grawitacyjnej utrata ciepła z budynku jest znacznie większa, natomiast system rekuperacji sprawia, że większość ciepła pozostaje w budynku.

Zapraszamy do kontaktu z nami przedstawimy ofertę i omówimy szczegóły. 

Umów bezpłatną
wizję lokalną z koordynatorem poprzez formularz
i otrzymaj kosztorys w 48 godzin!

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

Zaznacz przynajmniej jedną propozycję
Shopping Cart