Rekuperacja, to też wentylacja mechaniczna, ale z odzyskaniem ciepła. Polega ona na przechwyceniu ciepła od powietrza, które usuwamy z domu i przekazanie go do świeżego powietrza (bez mieszania się tych dwóch strumieni). Jest to szczególnie ważne w zimie. Powietrze, którego chcemy się pozbyć jest ciepłe. Ma temperaturę pokojową, natomiast powietrze na zewnątrz budynku jest zimne. Tak więc jeżeli zatrzymamy ciepło od zużytego powietrza i przekażemy je do świeżego, wówczas mamy przewietrzony dom, ale tylko z minimalną stratą ciepła. To tak jakby wyjść z domu zimą w koszulce, aby się dotlenić i w ogóle nie zmarznąć.
W ten sposób oszczędzamy na kosztach ogrzewania domu. Czy to nie jest piękne?
Zjawiskiem rekuperacji nazywamy proces odzyskiwania energii cieplnej w celu ponownego jej wykorzystania. Do tego celu służy rekuperator, czyli urządzenie, które wymienia nam powietrze w domu, ale zatrzymuje ciepło.
Sercem całego systemu jest centrala wentylacyjna, tzw. rekuperator. To tutaj odzyskiwane jest ciepło, poprzez wbudowany wymiennik oraz powstaje strumień powietrza. Rekuperator wywiewa zużyte powietrze z „brudnych” pomieszczeń typu: łazienka, toaleta, kuchnia, garderoba, a nawiewa nowe powietrze do „czystych” pomieszczeń typu: salon, pokój, sypialnia. Powietrze filtrowane jest na każdym etapie. W ten sposób w naszym domu panuje wyłącznie przyjemna atmosfera.
Wymiennik w rekuperatorze zatrzymuje ciepło z usuwanego powietrza i przekazuje je do nowego powietrza wprowadzanego do domu.
Wprowadzenie stosowanych obecnie energooszczędnych rozwiązań do budownictwa zaowocowało pogorszeniem warunków naturalnych wewnątrz pomieszczeń. Całkowicie uszczelniona stolarka okienna eliminuje dotychczasowy stosowany sposób wentylacji budynków (brak ruchu powietrza wewnątrz). W efekcie następuje koncentracja niepożądanych składników w powietrzu takich jak: dwutlenek węgla i para wodna oraz zanieczyszczeń mechanicznych – drobin kurzu, pyłu zawieszonego.
Zbyt duże nagromadzenie wilgoci zazwyczaj prowadzi do wykraplania się pary wodnej w pomieszczeniach powodując ich znaczne zawilgocenie. Często jest to widoczne na szybach okien w domu i lustrach w łazience. Prowadzi to do rozwoju bakterii i grzybów, wpływając niekorzystnie na warunki bytowania domowników, bardzo poważnie obniżając komfort życia w tych pomieszczeniach. Może to wywołać wiele poważnych chorób. W opisanej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest system wentylacji wymuszonej, powodujący w sposób mechaniczny wymianę powietrza wraz z filtracją.
Do wentylacji domów jednorodzinnych stosujemy wyłącznie centrale o najwyższym poziomie odzysku ciepła takie jak modele B-FRESH. Ponadto dobieramy odpowiedni strumień wymaganego powietrza dla danego domu oraz ilości domowników. Prawidłowo zaprojektowany i zbilansowany system wentylacji z odzyskiem ciepła, bezpośrednio wpływa na redukcję kosztów ogrzewania naszego budynku. Na przykład, podczas trwającego ok. 7 miesięcy sezonu grzewczego, możemy zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie nawet do 1.200 zł rocznie.
Dzięki przekazywaniu przez wymiennik ciepła rekuperatora energii z powietrza wywiewanego do strumienia powietrza nawiewanego, dom ma mniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną. System rekuperacji pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet o 27%, ponieważ przy wentylacji grawitacyjnej utrata ciepła z budynku jest znacznie większa, natomiast system rekuperacji sprawia, że większość ciepła pozostaje w budynku.
Zapraszamy do kontaktu z nami przedstawimy ofertę i omówimy szczegóły.
Umów bezpłatną
wizję lokalną z koordynatorem poprzez formularz
i otrzymaj kosztorys w 48 godzin!